Home
Sponsored By:   NeJaimes's Wine & Spirits
/Registration/FamilyAccounts.asp?org=NEWMILFORDHOOPS.ORG
 
 
My my My my
 
 
 
 
 

2017 - 2018 TRAVEL ROSTERS

The travel season will commence with a Parent/Player meeting ON 10/29, that is mandatory for all to attend.  There will be no practice for players this day. The meeting schedule is below.

SUNDAY 10/29: GIRLS 5-8 6:15-7:15

SUNDAY 10/29 BOYS 5-8TH 7:15-8:15

BIRTH CERTIFICATES: NEW PLAYERS MUST BRING ON SUN 10/29

TRAVEL FEE TOTAL $390

BALANCES WILL BE COLLECTED SUNDAY 10/29 ONLESS YOU HAVE ALREADY PAID YOUR BALANCE ONLINE.

No player will be allowed to participate unless online registration is complete, and a birth certificate has been submitted.   NO EXCEPTIONS.

Fairfield County Basketball League will not permit teams to register without all birth certificates are presented.

FIRST PRACTICES: SCHEDULE FOR THURS 11/2- SUNDAY 11/5 

5 GIRLS    THURS 7:00-8:15    SUN 6:00-7:15

7 GIRLS     SAT 9:30-11:00       SUN 7:15-8:30

8 GIRLS     FRI  7:15-8:30        SUN 6:00-7:15

5 BOYS      THURS 7:00-8:18    FRI 7:15-8:30

6 BOYS      THURS 7:00-8:15    SAT 9:30-11:00

7 BOYS      FRI 7:15-8:30          SUN 6:00-7:15

8 BOYS      THURS 8:15-9:30    SAT 8:30-10:00

 

Congratulations to the following players who will represent the 2017/2018 New Milford Youth Basketball Program

 

We would like to thank all players that participated in this week's evaluations. Congratulations to those who have been selected to represent New Milford Travel Basketball.  We appreciate and recognize the tremendous effort put forth by all the players.  

Those players that were not selected will be rostered in the In-House program.  We recommend that you attend In-House evaluations on Thursday 11/2 at SNIS for team placement. We encourage you to continue working on your skills and look forward to seeing you at next year's travel tryouts.

5th GIRLS: COACH SCOTT MCKAY

Madison Beetem

Madeline Buturla

Madison Diaz

Imilia Feliz

Kailey Hector

Kelsey Hector

Elisabeth Joudy

Kelsey Lucas

Hannah Milot

Kyle Snyder

Riley Tierney

 

7th GIRLS: COACH JOE VAUGHEY

Sophie Barrett

Grace Barrett

Sophie Christos

Madison Deakin

Ileana Feliz

Madisyn Gaudio

Carly Lynch

Sydney Scalzo

Olivia Shulta

Callie Silvestri

Charlie Vaughey

Jade Wallace

 

8th GIRLS: COACH JIM CLASSEY

Jordan Beebe

Logan Boisvert

Ryan Classey

Megan Lipari

Samantha McCaughan

Sadie Mellan

Meaghan Sheedy

Leah Smith

Caroline Staller

Maya Val

 

5th GRADE BOYS: COACH AMY SHANKS 

Nolan Bell

Armani Checo

Emerson Doud

Gavin Gaudio

Sam Granata

Ryan Hughes

Kelvin Mendoza

Abiel Morales

Austin Shanks

Owen Staller

Darin Willenbrock

 

6th GRADE BOYS: COACH RYAN GEE

Jack Balzi

Andrew Bologna

Darnell Bronson

Evan Espino

Ryder Gee

Jacob Mitchell

Jason Muller

Landon Pokrinchak

Max Probst

Andrew Rondini

Kip Stone

Braydon Sturino

 

 

7th GRADE BOYS: COACH VITO COLONERI

Nico Coloneri

Diego Crotta

Noah Dieterle

Jalen Greene

DJ Hassiak

Timothy Larson

Tyrek Lindsay

Cameron Perez

Matthew Ruffler

Colin Swinford

Parker Swinford

Landon Tannone


8th GRADE BOYS: COACH PJ GUSTAS

Cole Dickinson

Jacob Gee

Will Gerow

Luke Gustas

Cam Kozlowski

Dylan NeJaime

AJ Romaniello

Braydon Stellato

Cullen Stone

Reese Vanek

Jay Wallace

Ryan Wood